Strona główna arrow Zebrania i wydarzenia arrow II Kujawsko-Pomorskie Dni Gastroenterologiczne
II Kujawsko-Pomorskie Dni Gastroenterologiczne

5.12.2009 w Operze Nova w Bydgoszczy odbyło się kolejne niezwykle ciekawe spotkanie o tematyce związanej z chorobami przewodu pokarmowego.

To już po raz drugi Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii wraz z Zakładem Endoskopii Gastroenterologicznej zorganizowały Kujawsko-Pomorskie Dni Gastroenterologiczne. Wzorem lat ubiegłych zaproszono (a goście zaproszenia przyjęli), najwybitniejszych specjalistów zarówno z Bydgoszczy jak i całego kraju. Tematyka spotkania była dość rozległa, a wykłady dotyczyły przede wszystkim nowych odkryć i kierunków w diagnostyce i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego. Znakomite podsumowania obecnych trendów leczenia takich chorób jak rak jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, GERD, choroba wrzodowa (z uwzględnieniem H. pylori) czy zaburzenia czynnościowe u dzieci i dorosłych przedstawili profesorowie Dąbrowski, Czerwionka-Szaflarska, Grzmisławski, Linke , Rydzewska, Reguła i Świątkowski. Aspekt praktyczny miały wykłady profesora Smoczyńskiego o leczeniu chorób trzustki metodami endoskopowymi i doc. Popławskiego na temat krwawień nieżylakowych. Prof. Smoczyński jest jednym z najwybitniejszych w kraju specjalistów w dziedzinie endoskopii dróg żółciowych i trzustki. Nieco odmienne od typowych wykładów naukowych było wystąpienie prof. Paradowskiego o jakości życia w chorobach układu trawiennego. Autor ujął problem nie tylko w aspekcie czysto medycznym, ale też filozoficznym, socjologicznym i psychologicznym. Chyba każdy słuchając jego wystąpienia zastanawiał się czy tak podchodzi do swoich pacjentów.
 
Dopisali też sponsorzy i firmy przedstawiające swoje najnowsze produkty. Organizator firma „Symposion” jak zawsze wykazała się profesjonalizmem.
 
Oby każde spotkanie było tak udane pod każdym względem.